autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

Zvārdenieki pateicīgi Bērziņam par kurvīti Pabrikam

ab5 Tie Zvārdes pagasta iedzīvotāji, kuri negrib atdot savus īpašumus militāra poligona izveidei un aiziet projām no savas zemes, ir pateicīgi Valsts prezidentam Andrim Bērziņam.

Viņi tulko, ka atteikšanās virzīt par premjera amata kandidātu Vienotības pārstāvi Arti Pabriku ir netieša atbilde uz lūgumu likt viņus mierā. Biedrības Vienoti Zvārdei dalībnieks Valdis Markevics atzīst – labākā atbilde, kādu varēja vēlēties.

A. Pabriks ir aizsardzības ministrs, un tieši viņš aktīvi iestājas par šīs teritorijas atbrīvošanu no civiliedzīvotājiem. Formālais arguments šādai nepieciešamībai ir kara laikā un arī padomju varas gados poligonā nomestās, bet nesprāgušās aviācijas bumbas un citi sprādzienbīstami priekšmeti. Taču vietējie šādām piepešām rūpēm ar 20 neatkarības gadu nobīdi netic, priekšroku dodot neoficiālajai versijai, ka patiesībā stratēģiskajam partnerim nepieciešama vieta, kur trenēties gaisa uzlidojumiem. Aizsardzības ministrs daudzkārt noliedzis šādas «sazvērestības teorijas», taču ticama motivācija iedzīvotājiem tā arī nav sniegta. Turklāt valsts noslēpuma piesaukšana Zvārdes kontekstā vēl jo vairāk rada iespaidu, ka aizsardzības resors vai nu melo, vai vismaz kaut ko noklusē.

Uzreiz pie Pekalas

Jāatgādina, ka tieši Valsts prezidents minēja Zvārdi, skaidrojot, kāpēc saka nē Vienotības premjera amata kandidātam Artim Pabrikam. Tas lasāms aģentūras LETA atšifrējumā: «Bērziņš žurnālistiem šodien atteicās skaidrot konkrētu iemeslu, kāpēc Pabrika darbība ministra amatā ir neapmierinoša, aizbildinoties, ka visa Aizsardzības ministrijas darbība ir ierobežotas pieejamības informācija. «Viens, kas acīmredzot nav nekāds noslēpums un kas pavīdējis presē, ir Zvārdes poligona jautājums,» atklāja prezidents.»

Skaidrojums ir tik skops, ka lāgā nav saprotams, vai ministrs A. Pabriks izpļāpājis valsts noslēpumu, kas saistīts ar plāniem Zvārdē, vai arī pati Aizsardzības ministrijas rosība Zvārdē ir kļūda, bet prezidents to nevar skaidrot, jo aizsardzības nozares darbība ir valsts noslēpums. Nesaprotam prezidentu teicies arī pats ministrs: «Zvārdes poligons tiek minēts nedēļu garumā, bet man nav pilnīgi nekādas saprašanas, kas šeit varētu būt tāds, kas liktu apšaubīt ministrijas labos mērķus vai uzdevumus.»

Galu galā A. Pabriks apvainojās. Atkārtotā noraidījuma dienā (11. decembrī) viņš savā tvitera kontā ierakstīja: «Ja kādu neapmierina mana darbība AM postenī, tad varu secināt, ka kādu neapmierina arī mūsu dalība NATO, jo par prioritātēm lemjam kopā.»

Tikai ar 40 minūšu nobīdi ASV vēstnieks Latvijā Marks Pekala tvītoja, ka viņam ir ļoti interesanta tikšanās ar aizsardzības ministru Pabriku un apspriesti tiek tādi temati kā Viedais spēks (Smart Power) un Latvija mainīgajā pasaulē.

Labi dzīvot poligonā

Vienalga – tiek vai netiek Zvārdes notikumi slepeni saskaņoti ar stratēģisko partneri (ministrija joprojām noliedz, ka zemju uzpirkšana notiek ar mērķi Zvārdē izvietot NATO poligonu) – iedzīvotāji uzskata, ka prezidents ir nostājies viņu pusē. Uz Ziemassvētkiem A. Bērziņam tikšot sūtīts apsveikums komplektā ar pateicību. «Pabriks ar draudiem un iebiedēšanu centās zvārdeniekus izdabūt laukā no viņu mājām,» stāsta V. Markevics. Protams, īpaši satraukušies vecie ļaudis. Bet tagad izskatoties, ka pašam ministram ir nepatikšanas.

Toreiz, kad Zvārdes iedzīvotāji uz visām institūcijām sūtīja protesta vēstules, vienu tādu saņēma arī Valsts prezidents A. Bērziņš. Pēc dažiem mēnešiem V. Markevicam radās iespēja personīgi satikt prezidentu un taujāt pēc atbildes. Prezidents teicis, ka atbildi nosūtīs, kad būs rasts risinājums. «Tas, kas tagad noticis, ir labākā atbilde, kādu vien prezidents varēja mums sniegt. Paldies viņam par to,» saka zemnieks. Viņš dzīvo pašā poligona centrā. Ģimene atguva senču zemi pēc krievu armijas aiziešanas. Elektrība īpašumā ievilkta vien 2002. gadā. Tagad Vārpas apsaimnieko 200 hektāru zemes, gana 300 aitu un, pats galvenais – nekur negrib iet projām: «Dzīve laukos atšķiras no dzīves pilsētā. Te nevar vienu dzīvokli pārdot, otrā ievākties. Te ir ieguldīts milzīgs darbs.»

Uzvaru svinēt pāragri

Kaut gan zvārdenieki pašlaik svin savu mazo darba uzvaru, taisnības labad jāatgādina, ka Zvārdes uzpirkšanas projekts nebūt nav apturēts. Tas rit savu gaitu, un valdības pilnvarotā kompānija Latio, pēc pagasta rīcībā esošām ziņām, jau noformējusi pirkšanas darījumus aptuveni 600 hektāru platībā. Taču, pat pieskaitot esošo Latvijas valsts mežu zemi 3000 hektāru platībā, tas ir krietni par maz, lai apmierinātu aizsardzības resora sākotnējo apetīti uz 10 000 hektāru.

Plāni buksē, un starptautiskās atmīnēšanas mācības, kas vasaras beigās bija plānotas Zvārdē, te nenotika. Vietējie cilvēki pat par konkurētspējīgu samaksu savus īpašumus pārdod nelabprāt. Tas rada pamatu bažām par iespējamo zemes atsavināšanu piespiedu kārtā, ar ko Aizsardzības ministrija jau piedraudējusi. Gluži kā padomju vara 1954. gadā. Tikai ar to starpību, ka toreiz vismaz iedzīvotājiem tika pateikts, kāpēc viņiem jāvācas prom.

Pievienot komentāru