autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

Saņem šokējošu rēķinu no Bite; iejaucas SPRK

biteKāda ārzemēs nozagta telefona īpašnieks saņēmis rēķinu no «Bite Latvija» par 2550 eiro.

Kā portālam «Apollo» norādīja Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) pārstāve Inese Krūmiņa, SPRK izskatījusi strīdu starp komersantiem «ITH Group» un «Bite Latvija» par noslēgtā elektronisko sakaru pakalpojuma līguma nosacījuma nepildīšanu un sniegtā elektronisko sakaru pakalpojuma būtiskiem trūkumiem.

Strīda cēlonis – ārzemēs nozagts mobilais telefons, kurš izmantots krāpniecības nolūkos, kā rezultātā telefona īpašniekam «ITH Group» jāsamaksā krāpnieku radītais rēķins 2550 eiro apmērā. Regulatora padome atzīst – «Bite Latvija» nav pārkāpusi līguma nosacījumus, tomēr ir konstatējusi būtiskus trūkumus operatora sniegtajos pakalpojumos.

Krūmiņa informē, ka regulators 2014.gada janvārī saņēma iesniegumu no «ITH Group» par strīda ierosināšanu ar «Bite Latvija», jo operators nav pildījis noslēgtā elektronisko sakaru pakalpojuma līguma nosacījumus saistībā ar «ITH Group» ārzemēs nozaudētā telefona bloķēšanu.

2013. gada 16. septembrī «ITH Group» pārstāvim Barselonā, Spānijā, ap plkst.3 naktī tika nozagts mobilā telefona aparāts. Par šo faktu mobilais operators «Bite Latvija» tika informēts nākamās dienas rītā. Laika posmā no mobilā telefona aparāta zādzības brīža līdz brīdim, kad «Bite Latvija» automātiskā drošības sistēma bloķēja pakalpojuma sniegšanu, tika konstatēta nelietderīga vai mākslīga noslodze, kuras rezultātā pakalpojumi tika sniegti par kopējo summu 2550,03 eiro «ITH Group», uzsākot strīdu, norādīja, ka «Bite Latvija» nav bijis iespēja laicīgi informēt par telefona zādzību, un līdz ar to nav bijis iespējams apturēt nozaudētā telefona izmantošanu krāpnieciskos nolūkos.

SPRK savas kompetences ietvaros, izvērtēja minēto strīdu, balstoties uz abu pušu sniegto informāciju un secināja, ka «Bite Latvija» ievēroja un veica tehniskus un organizatoriskus pasākumus attiecībā uz elektronisko sakaru tīkla drošību un nekavējoties pārtrauca izsaukumu maršrutēšanu, kad operatora automātiskā drošības sistēma konstatēja aizdomīgu un netipisku elektronisko sakaru tīkla noslodzi.

«ITH Group» pārstāvis par mobilā telefona zādzības faktu mobilo operatoru informēja pēc tam, kad automātiskā drošības sistēma jau bija bloķējusi sniegto pakalpojumu. Vienlaikus SPRK konstatēja vairākus būtiskus trūkumus «Bite Latvija» sniegtajos pakalpojumos. Viens no tiem – līgumā nav precīzi atrunāts kā mobilais operators rīkojas tad, ja klients pārsniedz savu kredīta limitu.

SPRK uzskata, ka tādējādi netiek nodrošināta klientu tiesību aizsardzība. Otrs būtiskākais trūkums ir fakts, ka operators bez klienta ziņas un neiekļaujot atrunu līgumā, ir pieslēdzis līdzsavienojuma pakalpojumu, kas šādos – krāpnieciskos gadījumos – var radīt klientam papildus zaudējumus.

«Šis ir uzskatāms piemērs tam, kam SPRK aicināja pievērst uzmanību maija sākumā. Proti, iestājoties siltajam laikam, daudzi iedzīvotāji dodas atpūsties uz ārzemēm, tāpēc aicinājām un joprojām aicinām Latvijas iedzīvotājus sargāt savus mobilos telefonus, lai izvairītos no to izmantošanas krāpnieciskos nolūkos. Ja klients nebūs brīdinājis savu mobilo sakaru operatoru par telefona pazušanu vai nozagšanu, krāpnieciskos zvanus var nākties apmaksāt klientam pašam, kas gan, jāpiebilst, ir atkarīgs no konkrētā operatora. Ja operators ir brīdināts, tad no tā brīža, kad informācija ir saņemta, telefonu zagļu radītos izdevumus par izsaukumiem, sedz operators. Mobilie telefoni tiek zagti ar nolūku pēc tam tos izmantot dažādās krāpniecības shēmās. Iekārots tiek nevis mobilais telefons, bet mobilā telefona SIM karte, ar kuras palīdzību var izkrāpt ievērojamas naudas summas. Ja telefona nozaudēšanas gadījumā pakalpojuma saņēmējs no savas puses būs izdarījis visu, lai laicīgi informētu savu operatoru, tad iespējamā krāpniecība var tikt apturēta,» skaidro Krūmiņa.

Konstatējot, ka telefons ir pazudis vai nozagts, nekavējoties jāsazinās ar savu mobilo operatoru. Tāpat kā pazaudējot bankas karti nekavējoties tiek zvanīts vai rakstīts e-pasts savai bankai ar lūgumu to nobloķēt, arī mobilā telefona pazaudēšanas gadījumā jārīkojas līdzīgi – steidzami jāsazinās ar savu operatoru.

Iedzīvotājiem, saskaņā ar līgumā atrunāto kārtību, ir jāsazinās ar savu mobilo operatoru, zvanot vai rakstot e-pastu. Laicīgi informējot mobilo operatoru, iedzīvotāji sevi pasargās no liekiem un neplānotiem tēriņiem. Iedzīvotājiem jārūpējas, lai telefona aparāts un SIM karte būtu aizsargāta ar drošām parolēm, kas ļaundaru plānus apgrūtina. Ir vērts nomainīt telefona ražotāja piedāvāto paroli uz jaunu paroli. Bieži vien iedzīvotāji izmanto ražotāju piedāvātās un viegli uzminamās paroles 0000 vai 1111.

Pievienot komentāru