autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

Raidījums: partiju kases pustukšas; iespējamās vēlēšanās prognozē netīru cīņu

Valsts prezidenta Valda Zatlera ierosinājums atlaist Saeimu politiķus ir pārsteidzis nesagatavotus – pirms iespējamajām Saeimas vēlēšanām partiju kases ir pustukšas un laika vēlēšanu kampaņai – maz. Partiju pustukšo kabatu dēļ pirmsvēlēšanu laikā, kas jau ir sācies, kampaņu veidotāji un eksperti prognozē vēl netīrāku spēli nekā līdz šim, tā svētdien vēstīja LNT raidījums «Top 10».

Sociologs, SKDS vadītājs Arnis Kaktiņš norāda, ka šī ir pirmā situācija, kad iespējams pamatīgs haoss, jo partijām ir ne īsti piepildītas kases, ne īsti ir skaidrs, kādi varētu būt vadošie diskursi. «Ir skaidrs, ka tagad lielā tempā vajadzētu kaut ko ņemt un par kaut kādiem tematiem uzsākt runāt, bet īsti jau nevar zināt, kādus tematus ņems un par ko sāks runāt konkurenti. Tas nozīmē, ka visdrīzāk būs jautri, būs diezgan liels haoss un juceklis, tāpēc ir grūti precīzi prognozēt, ar ko tas viss beigsies,» sacīja Kaktiņš.

Paši kampaņu veidotāji atzīst – šoreiz plānošana ir grūtāka un nāksies improvizēt gan laika, gan arī naudas trūkuma dēļ. Turklāt ne visas partijas ir samaksājušas rēķinus par esošās Saeimas vēlēšanu kampaņām, raksta Apollo.lv.

«Skaidrs, ka mums uz vēlēšanu brīdi bija zināmas saistības ar mūsu kreditoriem, mēs šīs saistības patlaban sedzam. Tās ir segtas, ja nekļūdos, par četrām piektdaļām. Ir palikušas nelielas astītes, kuras mēs, es esmu pārliecināts, šonedēļ, nākamās nedēļas laikā beidzam segt,» sacīja «Vienotības» valdes loceklis Edgars Jaunups. «Ir tā, ka šobrīd kasē nauda īsti nav, lai kampaņu taisītu. Ir, tā teikt, tekošo izdevumu segšanai,» atzina Latvijas Zaļās partijas līdzpriekšsēdētājs Viesturs Silenieks.

Naudas un laika trūkums tiek minēts, kā iemesls, kāpēc Saeimā ievēlētajām partijām ir maz izredžu palielināt vēlētāju skaitu. Galvenais, nosargāt esošo atbalstu.

Reklāmas speciālists, «!Mooz» radošais direktors, Ēriks Stendzenieks prognozē masīvu, nebijušu administratīvo resursu izmantošanu. Jaunākais piemērs ir prezidenta vēlēšanas, kad Saeimas tribīnē kāpa gandrīz puse deputātu. Vairums uzrunāja vēlētājus, nešaubīgi apliecinot, ka dots starts priekšvēlēšanu sākumam. Deputāti cits citam pārmeta godīguma izpratnes un sirdsapziņas trūkumu, bet prezidenta amata kandidātu vērtēšana pārsvarā izpalika.

«Parasti droši vien visvienkāršākais un ietekmīgākais līdzeklis varētu būt tāda ļoti asa retorika, es domāju, ka asums būs ļoti spēcīgs. Konfrontācija. Varbūt arī kādu kompromitējošu materiālu parādīšanās būs stipri vien vairāk nekā parasti,» atzina sabiedrisko attiecību kompānijas «Hill&Knowlton» valdes priekšsēdētājs Ralfs Vīlands.

«Vienotības» pārstāvis Jaunups turpretī uzskata, ka naudas trūkums ir laba ziņa. «Protams, ka tas neatvieglo dzīvi, bet no otras puses, tas arī šo priekšvēlēšanu cīņu padarīs daudz līdzvērtīgāku, jo nebūs tik liela vara resursiem, ko partijas var iedarbināt jau ilglaicīgi pirms vēlēšanām. Īpaši bagātās, lielās partijas, kurām naudas ir daudz, aiz kurām stāv bagāti cilvēki, kuras jaudīgi var strādāt ilgu laiku pirms tam,» sacīja Jaunups.

Kampaņas galvenais fokuss premjera partijai ir skaidrs – tiesiskums un cīņa ar oligarhiem. Bez ievērības netiks atstāti arī sociālie un ekonomiskie jautājumi. Tos savukārt par galvenajiem izvirzījusi valdības otra partija – Zaļo un zemnieku savienība, kas netaisās iet Valda Zatlera aktualizēto problēmu pavadā.

«Ir diezgan dumji septiņus mēnešus pēc vēlēšanām, kad iepriekšējās vēlēšanas nupat kā beidzās, tagad pilnīgi krasi kaut ko dzīvē mainīt. Es domāju, ka partijas lielākā daļa apzināti necentīsies pieslēgties Zatlera veidotajai dienaskārtībai, kas attiecas uz tiesiskumu, jo cilvēkiem, kuriem vajag naudu, vai tie ir pensionāri vai tie ir kādi citi, viņiem tiesiskums ir desmitajā plānā. Viņiem vajag šodien, reāli. Uzņēmējiem vajag reāli, lai viņi var attīstīties, viņiem vajag nodokļu politiku,» sacīja ZZS ietilpstošās Latvijas Zaļās partijas līdzpriekšsēdētājs Silenieks.

Jaunups uzskata, ka ZZS ir paniskas bailes no tiesiskajiem jautājumiem. «Viņi būtu gatavi debatēt par jebkuru citu jautājumu uz šīs planētas, tai skaitā par globālās sasilšanas jautājumiem, ka tikai ne par tiesiskumu, jo tā ir viņu vājā vieta. Tas ir viņu Ahileja papēdis,» sacīja Jaunups.

Eksperti apšauba, ka no apspriežamo tematu viedokļa šī kampaņa krasi atšķirsies no citām. Gaidāmi labi zināmie, vecie temati par nacionālajiem jautājumiem un sociālo netaisnīgumu.

«Ja mēs skatāmies no partiju pašreizējo tēlu prizmas par kampaņas iespējamiem tematiem, tad ir pilnīgi skaidrs, ka cīņas ar oligarhiem tēma patiesībā ir izdevīga tikai dažiem. Lielākajai daļai partiju šis temats nekādu pienesumu nenes, drīzāk nes vienīgi un tikai mīnusus. Tas nozīmē, ka absolūti lielākajai daļai partiju, tas viņiem būs izaicinājums atrast kādus citus sabiedrībā aktuālus tematus un sākt runāt,» sacīja sociologs, SKDS vadītājs Arnis Kaktiņš.

Lai gan ārkārtas vēlēšanas notiks tikai gadu kopš iepriekšējām parlamenta vēlēšanām, Saeimas sastāvā izmaiņas ir gaidāmas. Taču netiek lolotas lielas cerības, ka izdosies ievēlēt tādu Saeimu, kas beidzot nebūs jāatlaiž.

«Nav nemazāko šaubu, ka tā būs citādāka. Ne velti jau senie grieķi bija ievērojuši, ka divreiz vienā upē iekāpt nevar. No šī skatu punkta mums tiešām būs savādāka Saeima. Vai tā būs kvalitatīvi galvas tiesu augstāka par esošo, par to es diezgan lielā mērā šaubos,» sacīja Kaktiņš.

«Ja man būtu jāliek likmes uz rezultātu, tas es lielas naudas uz lieliem uzlabojumiem neliktu, diemžēl,» atzina bijusī Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga.

Pievienot komentāru