autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

PTAC soda SIA “VIA SMS” un SIA “Extra Credit”

Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) šā gada martā ir pieņēmis divus lēmumus pret nebanku kredītu devējiem par Reklāmas likuma 3. panta pirmās daļas pārkāpumiem, izplatot normatīvajiem aktiem neatbilstošas patērētāju kreditēšanas reklāmas.

2021. gada 5. martā PTAC pieņēma lēmumu Nr.3-pk pret SIA “VIA SMS” par Reklāmas likuma 3. panta pirmās daļas pārkāpumu, piemērojot soda naudu 7 000 EUR apmērā. SIA “VIA SMS” dažādās vidēs izplatīja Patērētāju tiesību aizsardzības likuma 8.3 pantam neatbilstošas zīmolvārda reklāmas “Vai zini par visām labajām īpašībām, kas piemīt kāpostam? Runā, ka tas labvēlīgi ietekmē gremošanas sistēmu, stimulē vielmaiņu un izvada toksīnus. Taču visasms.lv tic, ka kāposts rada prieku un ļauj ikdienu pārvērst svētkos. Viasms.lv zina par kāpostu visu, un mēs esam gatavi dalīties zināšanās! Uzzini vairāk – viasms.lv. Viasms.lv – elastīgs aizdevums. “. Atbilstoši PTAC secinātajam, konkrētā reklāma tika atzīta par normatīvajiem aktiem neatbilstošu patērētāju kreditēšanas reklāmu.

Lietas izskatīšanas ietvaros lūgts Latviešu valodas aģentūrai sniegt lingvistisku atzinumu par ‘’kāposts’’ lietojumu patērētāju kreditēšanas reklāmās, secinot, ka “(..) vārda kāposts izmantojums reklāmā, kurā tiek runāts par aizdevumu – naudas summu, ko izsniedz kredītiestāde, ir uzskatāms par mērķtiecīgi izmantotu reklāmas paņēmienu: izmantota saistāmība starp vārdu nozīmēm, pat ja tās raksturīgas dažādiem valodas stiliem un žargonvārds uzskatāms par literārajai valodas neatbilstošas leksēmas izvēli.”

2021.gada 1.aprīlī PTAC pieņēma lēmumu Nr.5-pk pret SIA “Extra Credit” par Reklāmas likuma 3.panta pirmās daļas pārkāpumu, piemērojot soda naudu 2 500 EUR apmērā. SIA “Extra Credit” televīzijā izplatīja Patērētāju tiesību aizsardzības likuma 8.3 pantam neatbilstošu zīmolvārda reklāmu “(..)PIRMAIS BEZ MAKSAS, JO BINO IR KREIZI! IENĀC BINO.LV UN APSKATI TIEŠI SAVU PIEDĀVĀJUMU!”, kas atbilstoši PTAC secinātajam rada asociāciju tieši ar Sabiedrības piedāvāto kreditēšanas pakalpojumu nevis zīmolvārdu.

Administratīvā rajona tiesa ar 2021.gada 2.marta spriedumu atstāja spēkā 2020.gada 31.jūlijā PTAC pieņemto lēmumu Nr.10-pk pret SIA “ONDO”, piemērojot 5000 EUR soda naudu par Reklāmas likumam neatbilstošas patērētāju kreditēšanas reklāmas izplatīšanu.

Spriedumā tiesa ir paudusi vairākas vērtīgas atziņas attiecībā uz jēdziena “zīmolvārds” skaidrojumu un patērētāju kreditēšanas reklāmas kopskatu:

Jēdziens ,,zīmolvārds” norāda uz tā saistību ar zīmolā ietverto vārdu jeb zīmola nosaukumu, kurš kopā ar pārējiem zīmola elementiem (simboliem, zīmēm un noteiktu dizainu) tiek izmantots noteiktas preces, pakalpojuma vai komersanta identificēšanai. Šāds zīmolvārda skaidrojums ir atrodams arī Senāta tiesu prakses apkopojumā, kurā norādīts, ka ar zīmolvārdu ir saprotams nosaukums īsai un vieglai ražojuma vai pakalpojuma identificēšanai tirgū (sk. Tiesu prakses apkopojuma ,,Par tiesu praksi strīdos par tiesībām uz preču zīmi” 108.lpp., kurš pieejams šeit.).

Ar zīmolvārda reklāmu Patērētāju tiesību aizsardzības likuma 8.3 panta otrās daļas izpratnē, ņemot vērā normas kopējo mērķi, ir saprotama reklāma, kurā popularizēts kreditēšanas pakalpojumu sniedzēju identificējošs nosaukums, bet kurā vienlaikus nav ietverts aicinājums izmantot šī pakalpojumu sniedzēja pakalpojumus. Turklāt vērtējums par to, vai reklāmā šāds aicinājums ir ietverts, nevar būt formāls.

Patērētāju tiesību aizsardzības likuma 8.3 panta pirmā daļa aizliedz reklamēt kreditēšanas pakalpojumus. Tādējādi vērtējums par to, vai reklāmu var izplatīt, ir atkarīgs nevis no tā, kad reklāma ir izstrādāta vai ievietota noteiktā izplatīšanas kanālā, bet no tā, vai reklāma, kura tiek izplatīta, ir vērtējama kā patērētāju kreditēšanas pakalpojumu reklāma. Ja reklāma ir vērtējama kā kreditēšanas pakalpojumu reklāma un uz to nav attiecināms kāds no likumā minētajiem izņēmumiem, sākot no 2019.gada 1.jūlija, to izplatīt nedrīkst.

Nav pamata uzskatīt, ka kreditēšanas pakalpojumi tiek reklamēti tikai tajā brīdī, kad konkrētā reklāma tiek ievietota sociālā tīkla profilā. Reklāmas funkciju tā pilda tik ilgi, cik ilgi tā sabiedrībai ir pieejama.

Pievienot komentāru