autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

KNAB ieskatā Barona ielas rekonstrukcijā viltoti dokumenti par būvuzraudzību

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) pagājušajā nedēļā ziņoja, ka sācis kriminālprocesu par Krišjāņa Barona ielas rekonstrukciju. Konstatēts, ka notikusi dokumentu viltošana. TV3 raidījuma “Nekā personīga” rīcībā esošās ziņas liecina, ka varētu būt viltoti dokumenti, kas saistīti ar ielas seguma maiņas būvuzraudzību.

Būvdarbus organizēja Rīgas domes Satiksmes departamenta amatpersona Uģis Broža. Viņam bija iespēja izvēlēties uzņēmumu, kas veica būvniecības uzraudzību. Un tā sanāca, ka viņš izvēlējās firmu, kura iepriekš piederējusi viņam pašam.

Raidījums stāsta, ka Uģis Broža Rīgas domes Satiksmes departamentā strādājis pāris gadus. Pirms tam viņam piederēja ceļubūves firma Bild, veiksmīgi strādājošs uzņēmums, kura apgrozījums pēdējos gadus nav bijis mazāks par 400 000 eiro. Šo uzņēmumu Satiksmes departamenta Būvniecības nodaļas vadītājs Broža izvēlējās kā būvuzraugu Baronielas rekonstrukcijas darbiem.

“Uzraudzītājs tika izvēlēts, departamentam pieaicinot konkrētu būvuzraudzības kompāniju, Bild. Kompāniju Bild, ņemot vērā, ka līgums ir zem iepirkuma sliekšņa, līdz ar to tika acīmredzot aptaujāti kaut kādi pretendenti un kā labākais izvēlēts acīmredzot, šis risinājums. Pagājušā gada augustā tas notika,” stāsta Rīgas domes Satiksmes departamenta direktors Emīls Jakrins, norādot, ka būvuzraugs dara savu darbu tā kā viņš uzskata to par pareizu, acīmredzot, apsekojot objektu tik reizes dienā, cik viņš to uzskata par nepieciešamu, lai pārliecinātos par visu darbu atbilstību pasūtītāja prasībām.

Ar sev iepriekš piederošo uzņēmumu Broža noslēdza līgumu, kas neparedzēja stingru kārtību, kā pašvaldība saņem atskaites par būvdarbu gaitu. Līgumā esot bijušas tikai vispārīgas frāzes, ka uzraudzība jāveic.

SIA Bild no savas puses par tiešo būvniecības uzraugu izraudzījās Andreju Kiseļevu – Podgorniju. Cilvēku, ar kuru Broža ir iepriekš stādājis kopā. Abi viens pazīstot jau sen. Šī dokumentu viltošanas lieta ir interesanta ar to, ka no tās izriet – Krišjāņa Barona ielas rekonstrukcijas būvuzraudzība nav notikusi vispār. Jo galvenais būvuzraugs no rīta līdz vakaram ir strādājis Salaspils novada domē.

Salaspils pašvaldībā arī sastopam cilvēku, kurš bija atbildīgs, ka rekonstrukcijas darbi Krišjāņa Barona ielā tiktu izpildīti kvalitatīvi, savlaicīgi un saskaņā ar labas būvniecības prakses prasībām, kādas uzņēmējam izvirzīja Rīgas dome.

Andrejs Kiseļevs – Podgornijs norāda, ka aizbraucis apsekot Barona ielas būvdarbus vienu, divas reizes nedēļā pēc darba Salaspils domē. “Izstaigāju un ne ar vienu nekontaktēju. Skatījos, kā tur notiek darbi,” stāsta būvuzraugs, norādot, ka nekādus dokumentus nav viltojis.

“Nekā personīga” aptaujātie ceļu būves eksperti pārliecinoši norādīja, ka atbraucot pēc sešiem, būvuzraudzību tāda apjoma darbiem kā Barona ielas rekonstrukcija, veikt nebija iespējams. Raidījuma rīcībā esošā informācija liecina, ka KNAB izmeklētāju ieskatā Kiseļevs – Podgornijs vispār nav braucis uz Barona ielu un neko nav uzraudzījis. Ar savu seno paziņu Uģi Brožu vienojies, ka papīrus sakārtos, kā vajag. Tikai tad, kad internetā sākušas parādīties video un foto liecības par to, kā šī rekonstrukcija notiek, Kiseļevs uz savu savu būvobjektu arī sācis piebraukāt. Tad arī sarakstīti darbu pieņemšanas akti ar atpakaļejošu datumu. Šeit KNAB saredz dokumentu viltošanu.

KNAB darbinieki šovasar Brožu aizturēja aizdomās par kukuļņemšanu satiksmes departamenta organizētajos būvdarbos un noteica viņam aizliegumu strādāt departamentā. Taču viņš Rīgas pašvaldībai izrādījās tik vajadzīga persona, ka uzņēmums Rīgas satiksme ar viņu nekavējoties noslēdza uzņēmuma līgumu par konsultācijām, kas saistītas ar būvniecības projektiem Rīgas satiksmē. Rīgas mērs Nils Ušakovs nevieš skaidrību, vai zinājis par Brožas iekārtošanu Rīgas satiksmē.

“Visi lēmumi, kas ir saistīti ar individuālo darbinieku uzņemšanu darbā, vai nu uzņēmumu līgumslēgšanu, par to ir atbildīga valde, uzņēmuma vadība un, ja izrādīsies, ka kāds no lēmumiem kādreiz pieņemtajiem lēmumiem bija nepareizs, nu tad attiecīgi par to uzņēmuma vadībai vajadzēs uzņemties attiecīgi atbildību. Patreiz komentēt, vai kāds no lēmumiem bija pareizs vai nepareizs, būtu par agru,” raidījumam saka Ušakovs.

Brožu raidījums sastapot ceļā uz darbu Rīgas satiksmē. Viņa ieskatā KNAB, vēršoties pret viņu, pilda kādu politisku pasūtījumu.

Uz jautājumu, kādēļ bijušam kolēģim uzticēta Barona ielas pārraudzību, Brože norāda, ka neko nav uzticējis, savukārt runājot par KNAB kratīšanu, viņš uzsver, ka viņiem ir kaut kādi savi politiski iemesli.

Barona ielas rekonstrukciju vajadzēja pabeigt jau vasarā, tomēr tas nav noticis joprojām. Kavēšanās un haotisko un nekoordinēto darbu dēļ Satiksmes departamenta direktora amatu nācās pamest ilggadējam Ušakova līdzgaitniekam, arodbiedrības LABA dibinātājam Vitālijam Reinbaham, kurš kādā citā lietā ticis turēts aizdomās par kukuļa pieņemšanu.

Jau iepriekš stāstījām, ka pēc KNAB izmeklētāju domām, Broža joprojām ir patiesā labuma guvējs uzņēmumā Bild, kuru viņš pats kā Rīgas domes amatpersona izvēlējās Barona ielas rekonstrukcijas uzraudzībai.

Foto: Rīgas dome

Pievienot komentāru