autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

Pacientu ombuds: reformas ir jāskaidro

stetoskopsPacientu tiesību aizstāvis jeb ombuds visbiežāk pacientus konsultē par medicīniskās dokumentācijas pieejamību, saskarsmes problēmām ar mediķiem un saņem visvairāk sūdzību par ārstniecības pieejamību un sadzīves apstākļiem ārstniecības iestādēs.

44 procentos gadījumu pacienti sūdzējušies par rindām pēc veselības aprūpes pakalpojumiem, liecina Pacientu ombuda apkopotie dati.

Pacientu ombuda biroja vadītāja Dace Līkanse, raksturojot tēmas, par ko pacienti lūguši konsultēt, norāda, ka tās gadu no gada būtiski neatšķiras. Biežākās konsultāciju tēmas ir medicīniskā dokumentācija, bērnu veselības aprūpe, saskarsmes ar ārstu, kā arī sadzīves apstākļi slimnīcās un ārstniecības pieejamība. «Medicīnas dokumentos joprojām pacienti atrod nepatiesas ziņas par sevi, vai arī tās ir nepilnīgas. Redzam, ka ne vienmēr medicīnas iestādes dod pacientam viņa dokumentus, bet gadījumos, ja pacients mums par to ir sūdzējies, šos gadījumus risinām, un vienmēr ir pozitīvs risinājums – pacients dokumentus saņem,» stāsta D. Līkanse.

Ārstniecības pieejamība ir vēl viena ļoti būtiska tēma, par ko runā pacienti. Ļoti bieži problēmas ir kompleksas – tās ir saistītas ar rindu uz pakalpojumu, gan naudas trūkumu pacientam, lai samaksātu līdzmaksājumu, gan nepietiekamu naudas daudzumu, lai pie ārsta vai uz izmeklējumiem nokļūtu. «Ja Rīgā pacientam vienā medicīnas iestādē nav pieejams konkrēts pakalpojums, viņš var sameklēt citu slimnīcu, poliklīniku, taču lauku reģionos – ja šāda pakalpojuma nav uz vietas, tad visbiežāk tas būs pieejams Rīgā,» saka D. Līkanse. Līdzīgi ir ar situāciju, ka reģionos nav pietiekami daudz speciālistu, taču iespēju nokļūt reģiona pilsētās ietekmē pacienta rocība. Tātad, ja nauda ir, ārstniecības pieejamības problēmu nav. 44 procentos gadījumu pacienti sūdzējušies par rindām pēc pakalpojumiem, raksta NRA.lv.

Ne pirmo gadu Pacientu ombuda sarakstā kā viena no svarīgākajām problēmām uzrādīta attieksme un saskarsme ar ārstu. Komunikācijas procesā trūkst sarunas par ārstniecības procesu, zālēm un blakusparādībām, rekomendācijām. «Tas ir saistīts ar īsajiem vizīšu laikiem, kad ārsts nereti liek pacientam manīt, ka viņš ir ļoti aizņemts un nav laika visu paskaidrot,» situāciju raksturo D. Līkanse. «Gandrīz vienmēr iztrūkst saruna par zāļu blakusparādībām.» Pacienti arī novēro un netieši ir iesaistīti skarbos konfliktos medicīnas darbinieku vidū, un tas kopā ar citiem apstākļiem – darba specifiku, nogurumu, zemo atalgojumu – ir saistīts ar medicīnas personāla izdegšanu. Arī sadzīves apstākļi pacientiem slimnīcās nepatīk – viņi sūdzas par nodaļu vizuālo izskatu, pelējumu, gaisu, šaurību, karstā ūdens trūkumu, netīru, bojātu gultasveļu, atdzisušu ēdienu.

Pacientu ombudam gan ir arī ko teikt par pašiem pacientiem. «Cilvēkiem arī pašiem nav izpratnes par veselību, par to, ka jārūpējas par sevi arī pašiem, lai nesaslimtu,» uzskata Pacientu ombuda vadītāja Liene ŠulceRēvele. Pacientiem ir arī bailes no varas pozīcijām – ārstspacients, ārstam iebilst nevar.

Pacientu ombuds arī novērojis vairākas problēmas, kuras būtu jārisina valstiskā līmenī. «Ja atskaitām finansiālo aspektu – veselības aprūpei trūkst naudas –, lielākā sāpe ir sabiedrības informēšana par notiekošo valstī, par reformām, piemēram, jaunais veselības finansēšanas likums, kur cilvēkiem visbiežāk uzsver, cik labi viss būs, bet par problēmpunktiem aizmirst pastāstīt,» stāsta L. ŠulceRēvele, «turklāt ne tikai pacientiem neizstāsta jauninājumus, bet arī mediķiem, kuriem tie jāievieš dzīvē – ja viņi nesaprot, ko no viņiem gaida, un ja soda par to, ka jaunās prasības nav ieviestas? Ja mēs gaidām kvalitatīvu darbu no mediķiem, svarīgi būtu paskaidrot, kā tieši pārmaiņas ieviešamas.»

***

Par kādām problēmām veselības jomā ziņo pacienti?

– Medicīniskā dokumentācija – nepatiesas, nepilnīgas ziņas, nav pieejamības pacienta medicīnas dokumentācijai

– Bērnu veselības aprūpe – ārsta attieksme/saskarsme ar bērnu, pakalpojumu pieejamība, sadzīves apstākļi slimnīcā u.c.

– Saskarsme ar ārstu – komunikācijas trūkums, mediķu izdegšana, neiedziļināšanās pacienta situācijā

– Sadzīves apstākļi ārstniecības iestādē

– Ārstniecības pieejamība – rindas, speciālistu trūkums u.c.

***

Problēmas ĀRSTNIECĪBAS PIEEJAMĪBĀ

Rindas uz pakalpojumiem 44%

Cits (tajā skaitā reģionālā nepieejamība, speciālistu trūkums reģionos) 43%

Pakalpojumu kvotas 10%

Finansiālā pieejamība (pacients nevar atļauties) 3%

Avots: Pacientu ombuds

Pievienot komentāru