autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

OCTA apdrošināšana – obligāta gan privātām, gan juridiskām personām

Lielākajā daļā gadījumu apdrošināšana ir brīvprātīga izvēle – Tu pats vari izvērtēt potenciālos riskus un ieguvumus, izvēloties apdrošināšanas polisi, taču OCTA jeb obligātā civiltiesiskās atbildības apdrošināšana ir viens no izņēmumiem – ikvienam transportlīdzeklim, kā jau iespējams spriest pēc polises nosaukuma, tā ir obligāta. Taču – kas ietekmē OCTA polises cenu, un kā rīkoties, ja polise nepieciešama Tavam uzņēmumam? Atbildes meklē raksta turpinājumā!

Bonus-malus klase – galvenais pamatojums OCTA polises cenai

OCTA polises cenu ietekmē vairāki faktori, taču būtiskākais (un arī automašīnas lietotājiem visvairāk ietekmējamais) faktors ir bonus-malus klase. Autobraucējiem ar vairāku gadu stāžu šis apzīmējums pavisam noteikti nav svešs, taču, ja ar automašīnas vadīšanu vēl neesi uz “Tu”, īsumā pastāstīsim, kādi ir bonus-malus sistēmas pamatprincipi:

● Kopumā ir 17 bonus-malus (BM) klases – jo lielāka klase, jo izdevīgāka apdrošināšanas maksa;
● Klases tiek iedalītas trijās riska klasēs – bonus (7. līdz 17. BM klase), malus (1. līdz 5. BM klase) un jaunslēguma klasē (6. BM klase);
● Ja apdrošināšanas polise tiek iegādāta pirmo reizi, tiek piešķirta 6. BM klase, savukārt reizi gadā (septembrī) tiek veikts klašu pārrēķins, ņemot vērā pieteikto apdrošināšanas atlīdzību skaitu un izraisītos ceļu satiksmes negadījumus.

Attiecīgi – jo labāk gada laikā būsi “uzvedies” uz ceļa, jo mazāk Tev izmaksās nākamā OCTA polise. Turklāt – vai zināji, ka vienāda BM klase būs visiem Taviem transporta līdzekļiem? Tātad, ja brauksi labi, klase kāps visiem transportlīdzekļiem. Tas pats attiecas arī uz uzņēmumiem – lai arī kurš šoferis brauks, BM klase visām automašīnām būs vienāda, tāpēc svarīgi pieņemt darbā uzticamus šoferus.

Jo ilgāks termiņš, jo mazāk rūpju un zemāka cena

Vēl viens faktors, kas var ietekmēt polises cenu, ir tās termiņš. OCTA polise tiek piedāvāta uz noteiktu termiņu – 3, 6, 9 vai 12 mēnešiem. Visbiežāk izdevīgākais variants ir polises iegāde uz 12 mēnešiem, jo kā jau lielākajā daļā pakalpojumu, arī OCTA polise nav izņēmums – veicot apmaksu par ilgāku periodu, cena mēdz būt zemāka.

Pārējie faktori, kas var ietekmēt polises cenu

Lai gan esam izstāstījuši par diviem aspektiem, ar kuru palīdzību iespējams ietekmēt OCTA polises cenu, tās cena var mainīties arī pēc tādiem aspektiem kā:

● Vietas, kur transportlīdzeklis reģistrēts;
● Transportlīdzekļa masas;
● Transportlīdzekļa veida, izmantošanas mērķa un citiem faktoriem, kurus apdrošinātājs definējis kā būtiskus riska novērtēšanai, turklāt katra apdrošinātāja izvirzītie kritēriji var būt dažādi.

Līdz ar to iespējams secināt, ka OCTA polises cena var būt ļoti mainīga, it īpaši ņemot vērā to, ka apdrošināšanas polises piedāvā dažādi aizdevēji. Tieši šī iemesla dēļ apdrošināšanas brokeru pakalpojumi var būt lieti noderīgi – visi piedāvājumi ir apkopoti vienuviet, līdz ar to ikvienai personai iespējams atrast piemērotāko piedāvājumu konkrētajai situācijai, kā arī nepieciešamības gadījumā – sazināties ar speciālistu, kurš varēs izstāstīt par visām niansēm, kā arī palīdzēt polises izvēlē.

Kurās valstīs nepieciešama OCTA polise?

Lai piedalītos ceļu satiksmē, OCTA polise nepieciešama ne tikai Latvijā, bet arī pārējās Eiropas Ekonomiskās zonas valstīs, un loģiski, ka, ja kādā no šīm valstīm izraisīsi ceļu satiksmes negadījumu, Tev nebūs jāuztraucas par citai personai vai tās mantai nodarītajiem zaudējumiem, jo tos segs apdrošināšanas kompānija.

Taču, dodoties ārpus Latvijas, ieteicams līdzi ņemt polisi – ārvalstīs policistiem ne vienmēr ir pieeja Latvijas apdrošināšanas datubāzēm.

Kādos gadījumos OCTA polise atlīdzina radītos zaudējumus?

Lai gan OCTA polise ir obligāta, tomēr svarīgi saprast, kādos gadījumos tā var palīdzēt. Īsumā – tā sedz zaudējumus, ko transportlīdzekļa vadītājs nodarījis citai personai vai tās īpašumam. Personai nodarītajos zaudējumos ietilpst:

● Ārstēšanās izdevumi;
● Darbnespējas dēļ nesaņemtie ienākumi;
● Kompensācija par darba spējas zudumu;
● Kompensācija par apgādnieka bojāeju.
Šie ir materiālie izdevumi, taču kompensācija tiek izsniegta arī par nemateriāliem zaudējumiem, un tie ir:
● Cietušās personas trauma, sakropļojums vai invaliditāte;
● Apgādājamā vai apgādnieka nāve un I grupas invaliditāte;
● Laulātā nāve.

Atlīdzības limits personai nodarīto zaudējumu atlīdzināšanai ir 5 000 000 EUR.

Savukārt mantai nodarītajos zaudējumos ietilpst:

● Transportlīdzekļa bojājumi vai bojāeja (atkarībā no transportlīdzekļa stāvokļa pēc ceļu satiksmes negadījuma);
● Transportlīdzekļa evakuācija;
● Kaitējums ceļiem, būvēm, dabai un ēkām.

Atlīdzības limits par mantai nodarītajiem zaudējumiem – 1 000 000 EUR.

Svarīgs faktors – apdrošināmo automašīnu skaits

Informācija par to, kā iegādāties polisi vienam transportlīdzeklim, ir plaši izplatīta, taču soļus, kurus jāveic, lai apdrošinātu uzņēmumā esošās automašīnas, atrast internetā ir salīdzinoši sarežģītāk. Ja arī Tu meklē OCTA apdrošināšanas polisi savam automobilim, vari to ērti izdarīt pie apdrošināšanas brokeriem IIZI – uzņēmuma mājaslapā pieejams detalizēts apdrošināšanas kalkulators, ar kura palīdzību iespējams atrast piemērotāko risinājumu, bet, ja Tava uzņēmuma autoparkā ir vairākas automašīnas un tās izmanto dažādi šoferi, sazinies ar uzņēmuma speciālistu, lai vienotos par labāko risinājumu!

Ko darīt, ja nepieciešama papildus aizsardzība?

Lai arī OCTA polise spēj pasargāt no zaudējumiem vairāku tūkstošu (un pat miljonu) eiro vērtībā, tā sedz vien tos zaudējumus, kurus esi nodarījis kāda cita veselībai vai mantai – par sava transportlīdzekļa remontu nāksies domāt pašam. Vēl nepatīkamāki ir gadījumi, kad zaudējumi rodas no automašīnas īpašnieka neatkarīgu apstākļu ietekmē, piemēram, uz ceļa izskrien meža zvērs, vētrā uz mašīnas uzkrīt koks vai arī nakts aizsegā ļaundari veikuši zādzību vai vienkārši sabojājuši spēkratu. Šādos gadījumos izdevumi var būt visai lieli, it īpaši – ja runājam par darbam paredzētajiem transportlīdzekļiem vai komerctransportu. Lai kā arī Tu necenstos sevi un savu transportlīdzekli pasargāt, jāatzīst – šādi negadījumi var atgadīties ikvienam. Lai pasargātu Tavu maciņu vai uzņēmuma kasi no nevajadzīgiem zaudējumiem, iegādājies KASKO apdrošināšanas polisi – tā sedz:

● Zaudējumus, kas radušies zādzības vai laupīšanas dēļ;
● Vandālisma, ugunsgrēka, dabas stihiju izraisītus zaudējumus;
● Zaudējumus, kuri radušies Tavam transportlīdzeklim ceļu satiksmes negadījumā, kuru pats esi izraisījis, turklāt – šie nav vienīgie segumi, uz kuriem attiecas KASKO polise.

IIZI – apdrošināšanas brokeris, kam vari uzticēties

Ja esi jaunas OCTA apdrošināšanas polises meklējumos, ieskaties IIZI piedāvājumā – šeit pieejams OCTA kalkulators, ar kura palīdzību iespējams ļoti ātri un ērti atrast tieši Tev piemērotu piedāvājumu, tādējādi ļaujot ietaupīt gan laiku, gan naudu. Un tās nav vienīgās priekšrocības, pērkot OCTA internetā pie iizi:

● Katru dienu no 8:30 līdz 17:30 vari mums zvanīt vai arī rakstīt e-pastu, lai saņemtu atbildes uz Tev interesējošiem jautājumiem;
● OCTA polises beigu datums Tev vairs pašam nebūs jāpārbauda, jo, tuvojoties polises beigu termiņam, IIZI pārstāvji Tev nosūtīs atgādinājuma ziņu;
● Vienkopus vari iegādāties dažādus apdrošināšanas pakalpojumus – IIZI mājaslapā pieejamas ne tikai OCTA un KASKO polises, bet arī apdrošināšana ceļojumiem, mājoklim, kā arī nelaimes gadījumu apdrošināšana.

Ja esi juridiska persona un Tev nepieciešams apdrošināt vairākas mašīnas vai jebkādus citus riskus, sazinies ar mums – mēs atradīsim piemērotāko risinājumu.
Ienāc www.iizi.lv un atrodi atbilstošāko OCTA polisi jau tūlīt!

Pievienot komentāru