autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

FKTK vietnieces deklarācijā pazūd prāvi īpašumi

Iepazīstoties ar Finanšu kapitāla un tirgus komisijas priekšsēdētāja vietnieces Guntas Razānes valsts amatpersonas deklarācijām, NRA.lv tajās atklājusi vairākas dīvainības. Starp 2016. un 2017. gadu nez kur pazuduši četri nekustamie īpašumi, automašīna un arī uzkrājumi. Amatpersona apgalvo, ka Valsts ieņēmumu dienests pats pieļāvis kļūdu.

Precīzāk sakot, šādu Guntas Razānes viedokli pārstāsta preses dienests. Plašākai publikai šī valsts amatpersona varētu būt interesanta ne tik daudz savu ienākumu dēļ, kā tāpēc, ka Finanšu kapitāla un tirgus komisijā veido izteikti proamerikānisku opozīciju, kas nozīmīga bankas ABV Bank likvidācijas kontekstā. Taču alga par šo darbu tiek maksāta brīnišķīga.

Turīga jau startā

Pēdējā publiskajā datu bāzē pieejamā deklarācija liecina, ka 2017. gadā nopelnīti teju 88 tūkstoši, tātad aptuveni 7,3 tūkstoši mēnesī pirms nodokļu nomaksas. Par pērno gadu deklarācija vēl nav iesniegta, bet gan jau būs vēl vairāk. Ar šādu naudu var labi dzīvot, var pirkt, var pārdot. Amatpersonām savi darījumi ir jāpublicē, lai izvairītos no interešu konflikta. Ja tas netiek darīts, tad amatpersonas tiek sodītas ar brīdinājumu, naudassodu vai iekuļas lielākās nepatikšanās. Tādās kā, piemēram, krimināllieta pret bijušo Valsts vides dienesta vadītāju Ingu Koļegovu. Jāatgādina, uzmanība tika pievērsta viņas ienākumu deklarācijām, kurās parādījās milzīgas dividendes, ko no sava uzņēmuma Koļegovai izmaksāja brālis, bet pēc tam viņa naudu dāvināja vai aizdeva brālim atpakaļ. Respektīvi, amatpersonas rīcībā parādījās līdzekļi ar šaubīgu izcelsmi.

Guntas Razānes gadījums ir atšķirīgs, jo viņai, atbilstoši VID publiskajā datu bāzē lasāmajai informācijai, īpašumi piederējuši, jau stājoties amatā, taču pēc gada tie mistiski pazūd.

Par FKTK padomes locekli un priekšsēdētāja vietnieci viņa kļuva 2016. gada oktobrī. Iepriekš strādājusi Amerikas Savienotajās Valstīs uzņēmuma Latvijas finieris mārketingā. Vēl pirms tam bija Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras pārstāve ASV. Tātad sabiedroto pārbaudīta persona. Pirms Amerikas perioda strādājusi dažādās bankās. Attiecīgi, stājoties amatā FKTK, viņa jau bija turīga persona.

Bija un izbija

Deklarācijā uzrādīti kopumā četri nekustamie īpašumi. Zemes un ēkas nekustamais īpašums Rīgā, kas ir kopīpašums. Pārējie trīs ir tikai viņas īpašumā – dzīvoklis Rīgā, zeme un ēka Sabilē, zemes un ēka Cēres pagastā Kandavas novadā. Vēl viņai valdījumā bija 2016. gadā pirkta apvidus automašīna. Uzkrājumus bezskaidrā naudā viņa glabāja dāņu kronās – aptuveni 29 000 eiro vērtībā, bet kādam parādā viņa bija 26 500 eiro.

Līdzīgs mantiskais stāvoklis tika uzrādīts arī nākamajā deklarācijā – par visu 2016. gadu. Savukārt virs 20 minimālajām mēnešalgām deklarējamais uzkrājums pazudis, bet ne tuvu nav nodzēsis parādsaistības. Tās saglabājas 25 800 eiro apmērā.

Pēc gada seko trešā publiskai iztirzāšanai pieejamā deklarācija – par 2017. gadu, un tajā saskatāmas vislielākās dīvainības. Pazuduši visi četri īpašumi, pazudusi mašīna. Bet papildu ienākumi, kam jāparādās no īpašumu pārdošanas, ja tāds darījums būtu noticis, nav atspoguļoti. Tikai FKTK alga un vēl pāris gluži maznozīmīgi ienākumi.

Razāne vaino VID

Protams, Neatkarīgā vērsās ar lūgumu FKTK rakstiski vai klātienes sarunā skaidrot šīs nesakritības. Taču Razāne runāt vai sarakstīties nevēlējās. Pilnvaroja preses dienestu. Pārstāstītā atbilde ir tāda, ka VID esot pieļāvis kļūdu. Elektroniskās deklarēšanas sistēmā deklarācijā par 2017. gadu Razāne visu esot uzrādījusi, un viņai joprojām piederot tie paši nekustamie īpašumi, kas 2016. gadā. Taču deklarāciju arhīva publiskajā daļā tas neesot atspoguļots.

Ja viņa darījusi zināmu šo faktu VID, tad nav skaidrs, kādēļ kļūda nav labota. Neatkarīgā to uzvaicāja VID, bet atbilde pagaidām nav saņemta, un parasti jau dienests par trešajām personām nerunā – personas datu aizsardzība.

Savukārt, ja kļūdījusies pati Razāne, viņai ir visas iespējas parādīties valsts amatpersonu pārkāpumu sarakstā, kas pieejams VID publisko datu bāzē. Piemēram var minēt, ka svaigākais publiskotais pārkāpējs ir Valmieras cietuma apsargs Vincents Veriks – par amatpersonas deklarācijas neiesniegšanu noteiktajā termiņā viņš saņēmis mutvārdu aizrādījumu, un lietvedība izbeigta.

Vai neskaidrības Guntas Razānes deklarācijās pārtaps lietvedībā, precizējumā vai kļūdu labojumā, pagaidām nav zināms.

Imants Vīksne

Pievienot komentāru