autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

“Vienotība” piemin Repšes un Jaunupa vecos grēkus

Pēdējā gada laikā gan Edgara Jaunupa, gan Einara Repšes interese par aktivitātēm partijā Vienotība bijusi minimāla, turklāt abu politiķu darbībā bijuši arī dažādi traipi, kas neesot aizmirsti.

Šādu viedokli Neatkarīgajai pauda aptaujātie Vienotības valdes locekļi, liekot noprast, ka partija, visticamāk, bez nožēlas varētu šķirties no abiem politiķiem, kuri paziņojuši par jaunas sabiedriskas organizācijas dibināšanu ar pretenzijām veidot arī jaunu partiju.

Bijušais premjers, kādreizējais partijas Jaunais laiks dibinātājs Einars Repše un savulaik viens no ietekmīgākajiem Vienotības pārstāvjiem Edgars Jaunups paziņojuši par biedrības Latvijas attīstībai veidošanu. Netiek arī slēpts, ka organizācija jau tuvākajā laikā varētu pāraugt par jaunu partiju, kas sevi pieteiks Saeimas vai pašvaldību vēlēšanās.

Lai gan abi jaunās kustības pamatlicēji joprojām ir Vienotības biedri, pēdējā gada laikā viņu darbība partijā bijusi visnotaļ pasīva. To sarunā ar Neatkarīgo apliecināja vairāki Vienotības valdes locekļi, arī Kārlis Šadurskis, kurš savulaik bijis viens no Jaunā laika pamatlicējiem un E. Repšes līdzgaitniekiem. «Pilnvērtīga Einara Repšes atgriešanās lielajā politikā nav iespējama, jo viņam vienmēr tiks pieminēta gan ekscentriskā uzvedība, gan dīvainie kredīti un spekulācijas biržā,» komentēja K. Šadurskis. «Lai gan Einaram Repšem gan sirds, gan prāts ir īstajā vietā, tomēr viņa galvenais trūkums ir nespēja atšķirt patiesumu no lišķiem un liekulības. Lielākā politiķa problēma ir nespēja izveidot pareizu komandu.» Vaicāts par to, kā K. Šadurskis vērtē šā brīža komandu, kuru E. Repše pulcējis jaunās biedrības sastāvā, politiķis diplomātiski noklusēja, vien norādīdams, ka «viņam apkārt pārāk bieži bijuši cilvēki ar zemiskiem, negodīgiem mērķiem». Jāatgādina, ka biedrības Latvijas attīstībai dibinātāju vidū ir gan uzņēmēji Olafs Berķis un Valērijs Belokoņs, gan Vienotības biedrs Edgars Jaunups, par kuru K. Šadurskis nekautrējas teikt: «Pēdējā laikā diez vai Edgara Jaunupa kredo ir bijis strādāt Latvijas labā.»

Valsts kontroliere Inguna Sudraba vakar medijiem norādīja, ka savulaik, strādājot ar E. Repši Finanšu ministrijā, bija radies iespaids «ka viņam ir labi mērķi, bet veids, kā izturējās pret cilvēkiem, metodes, kā parādīja cīņu pret korupciju un veco administrāciju, nebija godīgs. Tā nerīkojas godīgi un atbildīgi cilvēki». I. Sudraba arī neslēpa, ka, pēc viņas domām, E. Repši un daudzus viņa līdzgaitniekus visvairāk interesēja karjera un spēja sevi parādīt, nevis vēlme veidot spēcīgu valsti.

Arī Vienotības deputāte Ingūna Rībena šonedēļ medijiem ironiski atzinusi, ka jaunās organizācijas kodols – Einars Repše, Dans Titavs un Edgars Jaunups – ir dīvaina trīsvienība, kuras vecie grēki nav aizmirsti. Savulaik E. Jaunups tika dēvēts par Vienotības pelēko kardinālu, partijas melnās kases pārzini. Ilgu laiku tieši viņš tika uzskatīts par cilvēku, pie kura vērsties, ja kuluāros nepieciešams panākt kādu politisku vienošanos. Pirms gada Vienotības iekšienē sākās neformālas diskusijas par E. Jaunupa atstumšanu no lēmumu pieņemšanas, kas pērnā gada novembrī beidzās ar viņa nepārvēlēšanu Vienotības valdē. Jaunie Vienotības valdes locekļi Lolita Čigāne, Aleksejs Loskutovs, Sarmīte Ēlerte un K. Šadurskis sarunā ar Neatkarīgo neslēpj, ka kopš tā brīža E. Jaunupa interese par darbību partijā apsīkusi.

Šonedēļ Vienotības valde, visticamāk, vēl nediskutēs par E. Repšes un E. Jaunupa atrašanos partijas biedru rindās, jo Vienotības priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa līdz piektdienai atrodas oficiālā vizītē Japānā. Taču nākamnedēļ Vienotība varētu sākt risināt šo jautājumu. L. Čigāne gan uzskata: «Einaram Repšem un Edgaram Jaunupam pašiem būtu jābūt godīgiem pret partiju, saprotot, ka pienācis laiks aiziet.» Tam piekrīt arī S. Ēlerte, kurai būtu grūti saprast, ja abi politiķi šo soli nespertu labprātīgi. K. Šadurskis piebilst: «Nedomāju, ka būtu pareizi rīkot diskusijas un uzklausīšanas, jo visiem šī ētiskās dabas problēma tāpat ir skaidra. Biedrība Latvijas attīstībai ir skaidri iezīmējusi savus politiskos mērķus, un Vienotībai nevajadzētu šiem kungiem sniegt iespēju lieku reizi atrādīties publikai.

Pievienot komentāru